Friday, August 29, 2008

Albertsons


Yes, Publix, I strayed. Frankly, with deals like I got today, I will probably stray again. I posted on Wednesday that you should get a newspaper with the fliers, and I hope you listened! Albertsons isn't where I usually shop, it's a little out of the way, but they had good deals this weekend so I thought I'd give it a shot. Here's what I got:

2 - KRAFT MAC & CHEESE $ .77 EACH
2 - DOZEN EGGS $ 1.00 EACH
ALBERTSONS FROZEN PEAS $ .77
2 - ALBERTSONS FROZEN CORN $ .77
BREAD $ .97
HOT DOG BUNS $ .79
DOVE ICE CREAM $2.44
4 - 12 PACKS COKE (VARIETY) $3.89 EACH
SMUCKERS JELLY $1.00
4 - TOMBSTONE PIZZAS $3.99 EACH
BREYERS ICE CREAM $2.44
2 - SOUTH BEACH PIZZA $2.00 EACH
4 - PURE NUTRITION BARS $1.00 EACH
2 - HORMEL BACON BOGO $4.99
2 - OSCAR MEYER FRANKS BOGO $4.39
RED GRAPES 2.28LBS. $2.23
ROMA TOMATOES .57LBS. $1.13
PEACHES 1.64LBS. $1.44
3 - MUSHROOM PACKS BUY 1 GET 2 $3.99
VIRGINIA BAKED HAM $4.39
KAISER ROLLS $1.00
HORMEL LITTLE SIZZLE SAUSAGE $2.99 (not pictured due to little helpers moving faster then I realized)

Once the cashier totaled me, the register took off $6.08 for the tombstone pizza deal (buy 4 for $9.98) and $6.68 off for the Coke deal (buy 4 for $8.88). You must buy 4 - no more no less - for those deals to work. Then I used the coupons from the flier in Wednesday's paper (the really good coupons were not available at the store, I asked). The coupons were:
  1. Buy one bacon get another bacon and the sausage free
  2. Buy 1 portabella 2pk get 2 free
  3. $5.00 off $50.00 purchase.

My manufacturer coupons were $1.50 off 2 pure bars (I had 2 coupons so they were $ .25 each), $1.00 off South Beach Pizza ( I used 2 of those so the pizza's were $1.00 each and I got $1.00 back for my next purchase). I had $1.00 off the Dove ice cream, making it $1.88 and $ .55 off the Hormel.

My total was $52.68 for over $133.63 worth of groceries. I saved 80.95!!
They also have a great deal going on for short ribs of buy 1 get 2 free. They average around $17.00 each and you pay the highest price and get the other 2 free. This would have been a budget breaker for us so I passed.

How I'll use it (ingredients not bought today are posted in previous shopping trips):
  • The pizza I'll combine with a salad for a quick dinner on gymnastic nights. That's 4 separate meals right there.
  • We'll have breakfast for dinner with the eggs and bacon (can do this twice).
  • I'll use frozen chicken and the mushrooms, with a little spinach thrown in, over pasta. I make it in a brown gravy and the kids love it.
  • Hot dogs and Mac & cheese with corn ( I'll freeze one pack of hot dogs and can make the same meal again a different time).

No comments: